Answer :
Answer:
Hello the diagram related to your question is attached below
answer: a) 851 m/s
b) 8506.1 secs
Explanation:
calculate the periodic time of the satellite using the equation below
t = [tex]\frac{2\pi }{R} \sqrt{\frac{(R+h)^{3} }{g} }[/tex] -- ( 1 )
where ; R = 6370 km
h = 500 km
g = 9.81 m/s^2
input given values into equation 1
t = 5670.75 secs
next calculate the periodic time taken by the space craft
a) determine the increase in speed
V = v - [tex]\sqrt{\frac{gR^2}{R + h} }[/tex]
where ; v = 8463 m/s , R = 6370 km, h = 500 km
V = 851 m/s
b) Determine the periodic time for the elliptic orbit
τ = [tex]\frac{3t}{2}[/tex]
= [tex]\frac{3*5670.76}{2}[/tex] = 8506.1 secs
attached below is the remaining part of the detailed solution

