Answer :
Answer:
$28.51
Explanation:
The computation of the present value of the following cash flows is as follows;
Present value factor = 1 ÷ (1 + rate of interest)^number of years
Now the present value is
= $100 × present value factor of year 1 - $100 × present value factor of year 2 + $200 × present value factor of year 3 - $200 × present value factor of year 4
= $100 × 0.8696 - $100 × 0.7561 + $200 × 0.6575 - $200 × 0.5717
= $86.96 - $75.61 + $131.5 - $114.34
= $28.51