FRIDAFRUITYGO FRIDAFRUITYGO Mathematics Answered Laura bought y yards of fabric on Saturday. The next day, she went back and bought 3 more yards than she did on Saturday. If each yard of fabric costs $5, write an expression in simplest form for the total amount of money she spent on both days.