Concept Simulation 2.3 offers a useful review of the concepts central to this problem. An astronaut on a distant planet wants to determine its acceleration due to gravity. The astronaut throws a rock straight up with a velocity of 17.4 m/s and measures a time of 12.4 s before the rock returns to his hand. What is the acceleration (magnitude and direction) due to gravity on this planet

Answer :

Answer:

1.40 m/s^2

Explanation:

Given data

Velocity= 17.4 m/s

time= 12.4 seconds

We want to find the acceleration of the rock

We know that

acceleration = velocity/time

Substitute

acceleration= 17.4/12.4

acceleration=1.40 m/s^2

Hence the acceleration is 1.40 m/s^2