If the coefficient of kinetic friction is 0.43 for a box sliding across your lab table and the
box weighs 7.4 N, what is the force of kinetic friction?


Answer :

Answer:

3.2N

Explanation:

Given parameters:

Coefficient of kinetic friction  = 0.43

Weight of box  = 7.4N

Unknown:

Force of kinetic friction  = ?

Solution:

The force of kinetic friction is given as:

        Force of kinetic friction  = UN

U is the coefficient of friction

N is the weight

  Force of kinetic friction  = 0.43 x 7.4  = 3.2N

Go Question: Other Questions