An amount of $5,000 is invested. The interest rate is 2%.


Answer :

Answer:

A = 5000(1 + 0.06/2)(2)(4) = 5000(1.03)(8) = $6333.85.

Step-by-step explanation:

Answer:

$2191.12

Step-by-step explanation: