the width of a rectangle is 1/4 it’s length. the perimeter of the rectangle is 600ft. what is the length, in feet, of the rectangle?

Answer :

Answer:

let length be l and breadth 1/4×l

perimeter of the rectangle =600ft

2(l+1/4×l)=600ft

(4l+l)/4=600/2

5l=300×4

l=1200/5=240ft

Step-by-step explanation:

240ft is the length of a rectangular.