I need help finding the answer to this:
Nathan opens a new savings account and makes an initial deposit of $400. If the account earns 2% annual interest, how much interest will he earn in 9 months?


Answer :

Answer:

He will earn $6 in interest in 9 months.

Step-by-step explanation:

This is a simple interest problem.

The simple interest formula is given by:

[tex]E = P*I*t[/tex]

In which E is the amount of interest earned, P is the principal(the initial amount of money), I is the interest rate(yearly, as a decimal) and t is the time.

After t years, the total amount of money is:

[tex]T = E + P[/tex]

Initial deposit of $400.

This means that [tex]P = 400[/tex]

2% annual interest

This means that [tex]I = 0.02[/tex]

How much interest will he earn in 9 months?

An year has 12 months, this means that [tex]t = \frac{9}{12} = \frac{3}{4} = 0.75[/tex]

This is E. So

[tex]E = P*I*t = 400*0.02*0.75 = 6[/tex]

He will earn $6 in interest in 9 months.