Answer :
______________________________
= 35% × $70 ÷ 100
= 24.5
= $70 - 24.5
= 45.5
= 5% × 45.5 ÷ 100
= 2.275
= 2.275 + 45.5
= ~$47.775
= $48
Janet Will Have Enough Money Left Over For A Movie Ticket.
______________________________
______________________________
______________________________