It costs $0.60 to run a fan for 4 hours. How much does it
cost to run the fan for 6 hours?


Answer :

Answer:

0.90$

Step-by-step explanation:

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

The cost to run the fan for 6 hours is $0.90.

What is the cost?

The value of money that has been used up to produce something or deliver a service, and hence is not available for use anymore.

How to solve?

4hour=0.60

6hour=x

x=(0.60×6)/4

x=0.90$

Learn more about Cost:

https://brainly.com/question/15301858

#SPJ2