Answer :
Given :-
- Moles = 2.10
- Gas = Nitrogen
- Pressure = 1.25 atm
- Volume = 25L
To Find :-
- Temperature
Solution :-
As we know that
PV = nRT
Here,
- P = Pressure
- V = Volume
- n = Moles
- T = Temperature
According to the question,
- 1.25 × 25 = 2.1 × 0.082 × T
- 31.25 = 2.1 × 0.082 × T
- 31.25 = 1.722T
- 31.25/0.1722 = T
- 181 ≈ T
Temperature is 181 K
- [tex]\large\fbox{181 K}[/tex]