Addie increased the amount of chocolate chips she used for the cookie recipe by 45%. The original recipe used 28 ounces of chocolate chips. How many ounces of chocolate chips will Addie use for her recipe?

Answer :

Answer:

10%of 28=2.8

40%=2.8 ×4=11.2

5%(half of 10%)=1.4

then you add 40%and 5% which is 11.2+1.4=12.6

(on a calculator you can work percentage by doing 45 percentage button×the amount)

then you add 28 ounces(original)+(increase) which is 12.6=

40.6

Addie will use 40.6 ounces of chocolate for her recipe

Answer:

Step-by-step explanation:

10%of 28=2.8

40%=2.8 ×4=11.2

5%(half of 10%)=1.4

then you add 40%and 5% which is 11.2+1.4=12.6

(on a calculator you can work percentage by doing 45 percentage button×the amount)

then you add 28 ounces(original)+(increase) which is 12.6=

40.6

Addie will use 40.6 ounces of chocolate for her recipe