Yuki bought a pound of confetti for 12$. What is the price, in dollars, per ounce of confetti?
There are 16 ounces in 1 pound.


Answer :

Answer:

Yukio will pay $2 per ounce for the confetti

Step-by-step explanation:

Divide 12 and 16 that equals 0.75 then multiply 0.75 by 2 four times. and you get 2