Consider the chemical equations shown here.
2H2(g) + O2(g) → 2H2O(g) AH, = -483.6 kJ = 2 =-241.8 kJ/mol
302(9) ► 203(9) AH2 = 284.6 kJ = 2 = 142.3 kJ/mol
What is the overall enthalpy of reaction for the equation shown below?
3H2(g) + O2(g) → 3H20 (g)
____kJ


Answer :

Answer:

-867.7kJ

Explanation:

3H2(g)+O3(g)—>3H2O(g)=

-867.7kJ

Answer:

Explanation: from edg 2021 (:

View image NIC0LE000