Answer :
Answer:
3.746 g/mL
Explanation:
Mass of metal = 15.36 g
Initial Volume = 30.0 mL
Final Volume = 34.1 mL
Volume of metal = Final Volume - Initial Volume = 34.1 mL - 30.0 mL
Volume of metal = 4.1 mL
Density = ?
The relationship between the values is given as;
Density = Mass of metal / Volume of metal
Inserting the values;
Density = 15.36 / 4.1 = 3.746 g/mL
The density of the piece of metal is 3.746 g/ml.
How to find the density of any metal?
Given the mass of metal is 15.36 g
The initial volume of a cylinder is 30.0 ml
The final volume after putting metal in it is 34.1ml
Step 1- To find the volume:
The volume of metal = Final Volume – Initial Volume 30.0 mL
Volume of metal = 34.1 – 30.0 = 4.1 ml
Volume of metal = 4.1 mL
Step 2- Find the Density:
Density = Mass of metal is divided by the Volume of metal
[tex]\bold{Density = \dfrac{15.36 }{4.1} =3.746 g/ml}[/tex]
Thus, the density is 3.746 g/ml.
Learn more about density, here:
https://brainly.com/question/952755