Answer :
Answer:
Lawn Master Company
1. Break-even point in sales dollars:
= $18,000,000
2. Required sales in dollars to earn a before-tax profit of $9,135,000:
= $38,300,000
3. The break-even point in sales dollars if the variable expenses increases by 9%:
= $20,224,719
Explanation:
a) Data and Calculations:
Sales $ 36,000,000
Operating expenses:
Variable expenses $ 19,800,000
Contribution margin $16,200,000
Fixed expenses 8,100,000
Total expenses 27,900,000
Operating profit $ 8,100,000
Contribution margin ratio = $16,200,000/$36,000,000 * 100 = 45%
Break-even point in sales dollars = Fixed cost/Contribution margin
= $8,100,000/0.45 = $18,000,000
Break-even point in sales dollars to earn a before-tax profit of $9,135,000
= (Fixed cost + target profit)/Contribution margin ratio
= ($8,100,000 + $9,135,000)/0.45
= $17,235,000/0.45
= $38,300,000
Break-even point in sales dollars if the variable expenses increase by 9%
Increased variable expenses = $21,582,000 ($ 19,800,000 * 1.09)
Contribution margin will reduce to $14,418,000 ($36,000,000 - $21,582,000)
Contribution margin ratio = $14,418,000/$36,000,000 * 100 = 0.4005
Therefore, break-even point in sales dollars = Fixed cost/0.4005
= $8,100,000/0.4005
= $20,224,719