Answer :
Answer:
3600 tickets were sold for the musical performance.
Step-by-step explanation:
Given that:
Number of people seated for musical performance = 108
Percent to people to arrive yet = 97%
It means that the people who have already come are 3%.
Let,
x be the number of tickets sold.
3% of x = 108
[tex]\frac{3}{100}x=108\\[/tex]
0.03x = 108
Dividing both sides by 0.03
[tex]\frac{0.03x}{0.03}=\frac{108}{0.03}\\x=3600[/tex]
Hence,
3600 tickets were sold for the musical performance.