A doctor's order is 0.500 g of ampicillin. The liquid suspension on hand contains 250 mg/5.0 mL. How many milliliters of the suspension are required?

Answer :

The volume of the suspension required : 10 ml

Further explanation

Given

0.500 g of ampicillin

The liquid suspension concentration = 250 mg/5 mL

Required

The volume of the suspension required

Solution

The concentration of a substance can be expressed in various units such as molarity, ppm, g / L etc.

Each unit change, we must pay attention to the conversion factor

Conversion g to mg

0.5 g = 500 mg

The volume of the suspension needed :

=mass x concentration

[tex]\tt \dfrac{500~mg}{250~mg/5~ml}=500~mg\times \dfrac{5~ml}{250~mg}\\\\=10~ml[/tex]