Answer :
Answer:
at a rate of deceleration of -15 kilometers per second
Explanation:
90/6=15
The rate of deceleration when a car goes from 90km/h to 0 in 6 seconds is 4.16m/s².
HOW TO CALCULATE DECELERATION?
The rate of deceleration can be calculated by using the following formula:
d = v - u/t
Where;
- d = deceleration (m/s²)
- v = final velocity = 90km/h = 25m/s
- u = initial velocity = 0km/h = 0
- t = time (s)
d = 25 - 0/6
d = 4.16m/s²
Therefore, the rate of deceleration when a car goes from 90km/h to 0 in 6 seconds is 4.16m/s².
Learn more about deceleration at: https://brainly.com/question/4403243