Consider a cylindrical segment of a blood vessel 2.70 cm long and 3.10 mm in diameter. What additional outward force would such a vessel need to withstand in the person's feet compared to a similar vessel in her head

Answer :

This question is incomplete, the complete question is;

- Calculate the difference in blood pressure between the feet and top of the head of a person who is 1.80m Tall

- Consider a cylindrical segment of a blood vessel 2.70 cm long and 3.10 mm in diameter. What additional outward force would such a vessel need to withstand in the person's feet compared to a similar vessel in her head

Answer:

- the difference in blood pressure is 18698.4 Pa

- the additional outward force F is 4.86 N

Explanation:

Given the data in the question;

we know that the expression for difference in blood pressure is;

ΔP = pgh

where p is density = 1060 kg/m³

g is acceleration due to gravity  = 9.8 m/s²

and h is height = 1.80 m

now we substitute

ΔP = 1060 × 9.8 × 1.80

ΔP = 18698.4 Pa

therefore the difference in blood pressure is 18698.4 Pa

Also given that;

diameter of blood vessel d = 3.10 mm

radius r = 3.10 mm / 2 = 1.55 mm = 0.00155 m

length l = 2.70 cm = 0.027 m

Surface area of the cylindrical segment of a blood vessel is

A = 2πrl

we substitute

A = 2 × π × 0.00155 × 0.027

A = 2.6 × 10⁻⁴ m²

so

the required for will be;

F = PA

we substitute

F = 18698.4 Pa × 2.6 × 10⁻⁴ m²

F = 4.86 N

Therefore, the additional outward force F is 4.86 N