A slide projector projects images on a screen. a) If the slide is 15.5 cm from the lens and the lens has a focal length of 15 cm, how far away is the screen

Answer :

Answer:

[tex]d_{i}=465 cm=4.65 m[/tex]  

Explanation:

Using the thin lens equation, we have:

[tex]\frac{1}{f}=\frac{1}{d_{o}}+\frac{1}{d_{i}}[/tex]

Where:

f is the focal length

d(o) is the distance of the object

d(i) is the distance of the image

[tex]\frac{1}{15}=\frac{1}{15.5}+\frac{1}{d_{i}}[/tex]

[tex]\frac{1}{15}-\frac{1}{15.5}=\frac{1}{d_{i}}[/tex]    

[tex]d_{i}=465 cm=4.65 m[/tex]          

Therefore, the screen is at 465 cm.

I hope it helps you!