Answer :
Answer:
v= 17.15 m/s
Explanation:
mass of the book=0.1 Kg
height above ground, h= 15 m
Using conservation of energy
Potential energy is converted into kinetic energy
[tex]mgh = \frac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]v=\sqrt{2gh}[/tex]
[tex]v=\sqrt{2\times 9.8\times 15}[/tex]
[tex]v=\sqrt{294}[/tex]
v= 17.15 m/s
Hence, the book will hit the ground at the speed of 17.15 m/s.