A container holding water shows that over a 4 week period a total of 3.86 cm had evaporated. Compute how much water on average had evaporated each week?

Answer :

Answer:

water evaporated in 4 week = 3.86 cm

water evaporated in a week = 3.86/4

= 0.965 cm

Hence, 0.965 cm water on average had evaporated each week .

Go Question: Other Questions