320 grams of brass released 5000 J of heat. If it has an initial temperature of 50°C, what is its temperature after releasing the heat? The specific heat capacity of brass is 376 J/kg. *

Answer :

Answer:

ok:

Explanation:

We have:

[tex]q = mc\Delta T[/tex]

we know that q = -5000 J (it is negative since you release energy)

m = 320 g

and c = 376 J/kg.

We need to be careful before plugging them in. Since the units are J/kg for c, but we are talking about grams for m, we need to convert. I will just divide c by 1000  to get c = 0.376 J/g

We can now plug in:

(-5000 J) = (320 g) * (0.376 J/g) * [tex]\Delta T[/tex]

We can solve that [tex]\Delta T[/tex] = -41.5555

So the final temperature is [tex]T - \Delta T[/tex] which equals around 8.4°C.