How many representative particles are in 11.5 moles Ag?

Answer :

Answer:

24 silver atoms.

Explanation:

11.5 moles of silver atoms will have = 11.5×6.022×1023=6.925×1024 11.5 × 6.022 × 10 23 = 6.925 × 10 24 silver atoms.

Hope this helps!

Brain-List?