Answer :
Answer:
[tex]density \: of \: the \: silver = \frac{mass}{volume} = \frac{21}{2} \\ = 10.5 \: gram {(cm)}^{ - 3} [/tex]
10.5 gram(cm)^-3 is the right answer.
Explanation:
recall that density is equal to mass/volume :21÷2= 10.5g/cm3
Answer:
[tex]density \: of \: the \: silver = \frac{mass}{volume} = \frac{21}{2} \\ = 10.5 \: gram {(cm)}^{ - 3} [/tex]
Explanation:
recall that density is equal to mass/volume :21÷2= 10.5g/cm3