Answer :
Answer:
a) Let's suppose that player 1 chooses rock, and the selection of player 2 can be thought as random.
If player 2 randomly selects rock, the result of the game is a draw.
if player 2 randomly selects papers, player 1 loses.
if player 2 randomly selects scissors, player 1 wins.
Then we have 3 options with the same probability, that will be:
1/3
This is, the probability of winning is equal to the quotient between the number of outcomes that make player one win (1, in this case, scissors) and the total number of outcomes (3) = 1/3
the probability of a draw is equal to the quotient between the number of outcomes that make a draw (1, in this case, rock) and the total number of outcomes (3) = 1/3
the probability of losing is equal to the quotient between the number of outcomes that make player one lose (1, in this case, paper) and the total number of outcomes (3) = 1/3
And remember that this will be the same for any selection of the player 1.
b) As we already found, the probability of winning for any selection is 1/3 = 0.333..