6. Balsa wood with an average density of 130 kg/m3 is floating in pure water. What percentage of the wood is submerged

Answer :

Answer:

The percentage of the submerged wood is 13%.

Explanation:

Given;

density of the Balsa wood, [tex]\rho _{wood}[/tex]  = 130 kg/m³

density of pure water, [tex]\rho_{water}[/tex] = 1000 kg/m³

The percentage of the submerged wood is calculated as;

[tex]Percentage \ of \ submerged \ wood = \frac{130 \ kg/m^3}{1000 \ kg/m^3} \ \times \ 100 \% \\\\Percentage \ of \ submerged \ wood = 13 \ \%[/tex]

Therefore, the percentage of the submerged wood is 13%.