2.) Balance the following equation and determine the amount of K₂CO3 made in moles if
you react 63.2g of H₂CO3.
Show work!
0373
H%2
Col
H2(1.01)
171.35g
Molar Mass
Ho2(1.01)=2.02
Col(12.01)
0:3(16)=48
62.03 9
Kö2
Col
2 KNO3 + H₂CO3 ====>
41083 +36
HX2
NX2
Solution how
K2
K2
N°2
0,9$-
10%+30g3tlo
H2
C%1
givenog H₂CO3
unknown mol K₂CO3e che molar mass of Moh
> K₂CO3 + 2HNO,
№2
H2
Col
63.29 H₂003 X 12.039 11₂003
I mol H₂ CO₂ Impl K, CO₂
·X 162.039 #1₂003 X 1 mol 1₂03=1.02. moles